Opravy přinášejí nové věci

Od začátku oprav objevujeme stále nové věci. Tady přinášíme alespoň ty nejdůležitější objevy.

Při odstraňovaní šindelů ze zdí se objevilo pár šindelů, na kterých byl rok a jména lidí, kteří opláštění dělali. Bylo to v roku 1951 a skupinu vedl p. Holčák.

rok opravy opláštění 1951 DorňákHolčák a spol

Při demontáži věže se objevilo hned několik zajímavých prvků. Tesaři měli hodně práce se sundáváním kříže. Dlouho nemohli přijít na to, jak ho odmontovat. Až po dlouhé době zjistili, že kříž je zašroubovaný. Ten systém nebylo vidět kvůli krytu, který se odborně nazývá hrotnice a je ze dřeva.

dateil kovaného hlavního kříže

hrotnice hlavního kříže

Další zajímavostí je mechanika, která se používá při zvonění, které je stále ruční. Na věži byly 2 zvony: větší P. Marie Pomocnice křesťanů vážící asi 120 kg, vyroben v České u Brna v 1861 a druhý menší svatého Jiří vážící asi 80 kg, vyroben v Brně v 1929. Oba zvony byly vyčištěné a jsou do začátku září vystaveny v kostele.

mechanika upevnění zvonů

očištěný zvon P. M. Pomocnice křesťanů vyroben v 1861 v České u Brna

očištěný zvon sv. Jiří - umíráček 1929 vyroben v Brně

Ve věži se našly dvě skleněné nádoby, v kterých byly dobové věci a dokumenty. Kromě dokumentů se tam našly i dvě malé skleničky, vyrobené v Mariánské Huti v 1886 firmou Solomona Reicha. Jedna má motiv psa a druhá veverky.

sklenička s motivem vlka z 12 04 1886 Mariánská Huť V Karlovice Solomon Reich

sklenička s motivem veverky z 12 04 1886 Mariánská Huť V Karlovice Solomon Reich

Bednění na věži mělo kromě současných hřebíků i mnoho ručně kovaných hřebíků.

ručně kované hřebíky na věži

V posledních dnech se začala odkrývat i střecha. Tam se zase našel šindel, který říká, že poslední oprava střechy byla udělaná v 1986 firmou vedenou p. Dorňákem.

šindel s rokem opravy střechy kostela